2 Temmuz 2009 Perşembe

PATLICAN SALATASI VE İNCİR TATLISI

Gayet pratik yapımları olan iki tarif vermek istedim. Aslında bu tarifler biraz da kendim için çünkü yaptığım bir yemeği eğer sürekli yaptığım birşey değilse bir müddet sonra unutabiliyorum.

İlk tarif, evdeki 4 patlıcanla ne yapacağımı bilemez bir halde bakışırken çıktı ortaya, çok da lezzetli oldu.

Patlıcanları fırına verip közlüyorsunuz, iyice közlendiyse şayet musluğun altında kabukları da kolayca soyuluyor. Patlıcanlarla beraber dolmalık bir ve ya iki kırmızı biberi ve 1-2 diş sarmısağı da fırına verip közleyebilirsiniz. közlenmiş ve soyulmuş biber, sarmısak, patlıcanları biraz cevizle beraber rondodan geçirin, tuzunu ve zeytinyağını ekledikten sonra servis tabağına alın. Ekmek üzerine sürüp yemesi de çok zevkli ya da et yemeklerinin yanında da servis edilebilir.

İkinci tarif tatlıya düşkün olanlar için. Evdeki incirleri değerlendirmek amacıyla portakal ağacından aldığım bir tarif. İlgilenenler bu linki tıklayarak ulaşabilirler. http://www.portakalagaci.com/oburcuk/2006/05/yeil_mercimekli.html


Tarif karışık görünüyor ama yapmaya başlayınca o kadar da zor olmadığını anlıyorsunuz. Benden bir öneri, muhallebi tarifindeki 1 litre sütü 1 çay bardağı eksik koyabilirsiniz zira 1 litre sütle yapınca muhallebisi çok sulu oluyor. Bu tatlıyı her yiyen bayıldı, içindeki un ve yağ oranı çok düşük, birazcık şekerli gelebilir o kadar. Onun da bir çaresi var incirleri katmadan önce kaynatıp şekerini alabilirsiniz. (Bu arada kaynattığınız suyunu da atmayıp için çok faydalıdır.) Kaynatma işi zor gelirse tarifteki şeker miktarını bir parça azaltarak deneyebilirsiniz.

Yemek resimlerini görüntüleri hakkında bir fikriniz olsun diye ekledim. Patlıcan salatası niye bu kadar kırmızı diye soranlarınız olabilir, sebebi içinde közlenmiş kırmızı biberlerin çokluğundandır. Tatlım da çok çekici görünüyor, soğuması için pencere kenarına koyduğumda çekmiştim. Herkese afiyet olsuuun!

Hiç yorum yok: