11 Ağustos 2009 Salı

ÇEŞMEALTI


Bu haftasonu, "haftasonu"nu 1 güncük daha uzatarak 3 günlüğüne Çeşmealtı'na kaçtık.


Çeşmealtı, İzmir'den yaklaşık 40 km. uzaklıkta Urla'nın şirin bir sayfiye beldesi. Alper'in ailesinin ise yazın yaşamayı seçtiği yer. Bu vesile ile her yaz gezme planlarımızın içine dahil oluyor.Kavak Yelleri dizisinin yazlık bölümlerinin çekildiği, Pinhani'nin "ne güzel güldün" şarkısının klibindeki iskele sahnelerinin bulunduğu bu şirin belde turist akınına uğramamış, yerel dokusunu koruyan nadir yörelerimizden biri. Belediyenin kararı ile apartman yapımı yasaklanmış. Hal böyle olunca deniz, beton yığınlarının arasında çirkinleşmemiş; maksimum 2,5-3 katlı yazlık evlere göz ziyafeti sunmaya devam ediyor.


Çeşmealtı'na bir köprü ile bağlanan Yolluca adasının her daim esen çılgın rüzgara kapalı plajında ayaklarımızın dibinde yüzen yüzlerce balıkla keyif yapma zevkine vardık. Hele pazartesi günü normalde kapalı olan bu plaja sadece 4 kişi olarak sızmak, koca plajı kapatmış, ya da kendine ait bir adada deniz keyfi yapmış olma şımarıklığını yarattı üzerimizde. Kalabalık insan grupları olmayınca pırıl pırıl denizdeki balıklar daha da bir coşup denizin üzerinde zıplayıp gösteri bile yaptılar bize.
3 günün özeti deniz-güneş-yemek kelimelerine indirgenebilecek kadar sade bir o kadar da bu kelimelerin içimizde yarattığı her türlü zevk-coşku-huzurla doğru orantılı olarak geçti. Akşamları ortaya çıkan sepserin hava, gündüz güneş yanıklarımıza iyi geldi.
Şimdi üzerimde tatil dönüşü huysuzlanan evine uyum sağlamakta zorlanan çocukların bezginliği ile "gerçek"hayata dönmüş bulunuyorum. Nitekim artık yaz sezonunu burada kapatmış olabilirim. Gece dönüş yolunda verdiğimiz molada tir tir titreyerek arabaya dönüp "bu ne soğuk" söylenmeleriyle arabanın klimasını sıcak modunda çalıştırdık.
Son olarak bir önceki yazımda bahsettiğim 3G teknolojisinin kötü bir getirisinden haberdar edeyim sizleri, bu teknoloji sebebi ile baz istasyonlarının sayısı maalesef 3 katına çıkartılacakmış. Bu da gülün dikeni oluyor fakat Türkiye'de.. Çünkü Avrupa'da yerleşim yerlerinin 3 km. yakınına kurulması yasak olan baz istasyonları hakkında ülkemizde böyle bir kısıtlama bulunmuyor....

2 yorum:

Zeugma dedi ki...

Merhaba Zeynep,
Böyle bir yerden haberim yoktu.
Anlatım ve resimler çok güzel, sayende öğrendim.
Ağustosun 15'ine kadar yaz, sonrası kış derler büyükler.. Yaz sezonu kapanmak üzere, haklısın canım..Biraz da evde dinlenmeli artık, yemek yaparak falan ;)
Sevgilerimle..

Zeynep Aşkın dedi ki...

Zeugma,
bu sene yaz mevsimi serince geçti kanımca. Dediğin gibi artık evin keyfini sürmeli. okulların açılması da yaklaşıyorken...