13 Ağustos 2009 Perşembe

LÖSEV


Sağlık konusunda insanın elinin kolunun bağlı kalmasının ne demek olduğunu çok ama çok iyi biliyorum. Hele söz konusu masum bir bebek-çocuk-hayatının baharında bir insansa...

Aşağıda okuyacağınız yazı "içimdeki yolculuk" blogundan alıntıdır.

7.785.117. kez ben tıkladım. Destek için bir tık yeterli.Arkadaslar aynen okuduklarımı aktarıyorum.

'[Losemi hastasi] Volkan Dundar 13 yasindaydi. Hastanede ilik nakli icin yillarca sira bekledi. Bir gun Dundar ailesinin telefonu caldi.

Nakil icin sira geldigini soylediler.. Ancak Volkan bu telefondan 4 gun once olmustu. Son 10 ayda 15 losemili cocuk, uygun ilik bulundugu
halde hastanede yatak bulunamadigi icin yasamini yitirdi.'


Kampanyamiz hizla ilerliyor. Ama zamanimiz cok az. Bugun de losemili bir cocuk basvurdu. 6/6 tam uyumlu verici kardesi olmasina ve hastanin yasamasi kemik iligi nakline bagli olmasina ragmen nakil yaptiracak hastane bulamiyor. En yakin 3 ay sonrasina randevu veriliyor. Yani bir anlamda beklerken ol deniliyor. Bunun icin zamanimiz yok. Ben utaniyorum. Ama ne yapacagimi da sasirdim. Gercekten bu insanlar bu kadar duyarsiz mi? Ya da bir tek biz mi telaslaniyoruz? Acaba biz de mi 3 maymun olmaliyiz ki aksam rahat uyuyalim?

Hayir , olamaz.

Insanlik henuz olmedi. Ya gercekten bizim cok yakinimiz birisi yasayacakken goz gore gore olse biz ne yapardik? Insanlar katil olur yahu.

Haydi tuslara daha fazla dokunalim ve bu sayiyi kisa zamanda 1 MILYONA cikaralim, sonra da 5 milyona. Sesimizi basin bile duymuyor, siyasiler nasil duysun?

Elinize saglik. Kolay gelsin.

Dr. Ustun EZER
Yonetim Kurulu Baskani
LOSEV Losemili Cocuklar Vakfi
destek için sadece bir TIK TIK

DİP NOT: arkadaşlar duyan duymayana duyursun kendi blogunda yayınlasın hatta ne olur..farzedinki o çocuklardan biri sizin çocuğunuz bizim çocuklarımız onlar haydi arkadaşlar.

4 yorum:

Emine Albayrak dedi ki...

Sevgili Zeynep,
Yazını ilgiyle ve büyük bir üzüntüyle okudum.Yazık ki bu konuya duyarsız olmamak imkansız fakat çocuk onkoloji kliniğinde çalışan bir hemşire olarak sadece şu kadarını söyleyebilim;tıpta ilerlemelere paralel her gün yaş sınırı gözetmeksizin(yeni doğan,16 yaş,50 yaş)kanser tanılarıda artıyor.Çalıştığım klinikte gözlemlerim hastayı,ailesini ve bizleri çok zor bir süreç bekliyor yazık ki..Duyarsız olmak ne mümkün ama hastaneye olası bir kontrole gidip bilmem bir çok teste tabi tutulup sonrasında kanser tanısı olan bir çok hastama ve tüm hastalar acil şifalar diliyorum.

{Duyarlılığınız ve yayınınız için sizi kutluyorum.Sevgilerimle..}

Sarı dedi ki...

Lösevin aktif olmak için her defasında atakta bulunan ama genelde pasif kalan ve bu pasiflikle utanç duyan bir gönüllü olarak yazıyorum bende.
Ben o çocuklara aşığım. Küçücük yaşta onlarca acıya katlanan o küçücük bünyelere deli gibi aşığım.
O lösevin atölyesindeki çocuklarına sahip çıkan annelere hayranım.
İyileşip yaz okuluna katılan çocukların resim çizerken ki gayretlerine, hayal dünyalarının genişliklerine, gülüşlerine ve hiçbir şekilde şımarık olmamalarına hayranım, bitiyorum. Hatta tanımlayacak bir kelime bulamıyorum. Onların dünyasına girdiğinizde yarattığınız gereksiz sıkıntılarınızdan, olgunluk kavramınızdan utanırsınız. O çocuklarda acayip bir sevgi ve saygı var. Lütfen bu yazıyı okuyan kim varsa eğer hala onlarla tanışmamışlarsa bir kere olsun tanısınlar, bir daha asla bırakamazlar.
Allah kimseye yaşatmasın bu hastalığı. Ve çocuklarımız bir an önce sapasağlam hayata sarılsınlar inşallah.

Sevgimle..
Sarı

Sarı dedi ki...

Bu arada bu arsa çok uzun zamandır var olan bir proje en son bir sene önce sözlerini tutmayanlar olduğu için izin olayı olmamıştı. Umarım artık böyle bir problem yoktur.

Zeynep Aşkın dedi ki...

Sevgili Emine Albayrak,
Oldukça zor bir işiniz var. Söylediğiniz gibi tıptaki ilerlemelere karşın bazı hastalıkların çaresi maalesef yok. İşte tam da bu yüzden bu illetle savaşanların bir de maddi olanaksızların altında ezilmemesi gerekiyor. Tedavi sürecinde yattığınız hastanenin,odanın koşulları da çok önemli. Kent Projesi ömürlerinin uzun kısmını hastane odalarında geçirecek hastalar için bir nevi nefes alma imkanı sağlayacak. Sevgili Sarı, proje oldukça eski olmasına karşın anladığım kadarıyla bürokratik engellerden dolayı hızlı ilerleyememiş. Lösev'in internet sayfasında proje hakkında verilen bilgilerin yanı sıra "destekliyorum" diye de bir link var ve bahsettiğimiz bu sorunu anlatıyor.
Toplumsal olarak hassas bir milletiz ama belli ki daha çok yol katetmek gerekiyor.