27 Eylül 2009 Pazar

PREVEZE DENİZ ZAFERİ VE GÖKOVA UĞURLAMASI


Toplayın bavullarınızı! 5 aylığına evinizden, sevdiklerinizden uzak olacaksınız. Genelde gemi içinde yaşayıp, uzun zaman uzakta bıraktıklarınızla iletişim kuramayacaksınız. Bu süre içinde en büyük zevkiniz belki bir koşu bandında terlemek, belki kitap okumak ya da iyi demlenmiş bir çay içmek olacak.

Bu yolculuk biraz da tehlikeli olacak. Her an medeniyetten uzak, her türlü vahşete alışkın yetişmiş deniz korsanlarıyla karşılaşabilirsiniz. Zaten asıl göreviniz de onları püskürtmek.

Evinize Şubat gibi döneceksiniz. Döndüğünüzde eşiniz kilo almış, ya da vermiş, anne-babanız biraz daha yaşlanmış, aileden birileri öte dünyaya göçmüş, çocuğunuz ilk kelimelerini söylemiş, ya da ilk adımlarını sizsiz atmış olabilir.

Eğer eşiniz, dostunuz, çocuğunuz denizde görev yapan bir asker ise bunlara hiç de yabancı olmazsınız. Ama her seferinde de bu ayrılık çok acıtır yüreğinizi.


İşte bugün yaklaşık 300 asker yine böyle bir yolculuğa çıktı. Gökova Fırkateyni Aden' e Gölcük'ten helikopterler, aileler, yelkenler eşliğinde uğurlandı. Bugün aynı zamanda Preveze Deniz Zaferi'nin 471. yıldönümü. Tüm bunlar biraraya gelince, işte böyle görüntüler yakalandı objektife.


İyi Pazarlar herkese...


2 yorum:

Hülya dedi ki...

Bundan tam 12 yıl önce eşim TCG Barbaros ile 3.5 aylık uzun bir seyre çıktı...hamileliğimin başı daha karnım belli değildi.
Döndüğünde O'nu limanda kocaman karnımla karşıladım.
O zamanlar bugünkü gibi cep telefonları yok...günlerce sesini duyamadım.
Hala saklanan mektuplar kartlar gelirdi postayla...
Seyir haberlerini bir denizci eşi olarak ilgiyle izliyorum.
Görevlerini sağlıkla başarıyla tamamlayıp dönmelerini diliyorum.

Zeynep Aşkın dedi ki...

Teşekkürler Hülya.
Zaten bu olayları birebir yaşamayan birinin sadece dinlemekle anlayabileceği bir iş değil bu. İş seyahatine çıkan insanlar 2 gün ayrı kalınca evinden nasıl da şikayet ediyorlar; boğmak geliyor içimden onları:))