24 Ekim 2009 Cumartesi

AY IŞIĞINDA ŞAMATA


Tiyatro sezonunu dün akşam itibariyle açmış bulunuyoruz. Yönetmenliğini Aydın Sigaralı'nın yaptığı Kocaeli Şehir Tiyatroları, Nejat Birecik, Tardu Flordun, Aliye dizisinin meşhur Müco'su, şimdilerin Ezel dizisinde oynayan adını bilmediğim karakterini canlandıran Barış Falay gibi ünlü oyuncuları bünyesinde barındıran, sergiledikleri her oyundan alınlarının akıyla çıkan başarılı bir topluluk.


Haldun Taner'in kaleme aldığı Ay ışığında Şamata adlı oyun başladığı ilk andan itibaren görsel bir şölen sunuyor izleyiciye. Çalışkur apartmanının sahipleri Cemil Bey ile Suzan Hanım'ın ev sahipliğinde türlü çeşit sahnelerle kah gülüyor kah hüzünleniyorsunuz. Genel anlamda komedi türünün en güzel örneklerinden biri olan bu oyunun anlatıcılığını "Müstesna" rolünde Seçil Mutlu üstlenmiş ki kendisinin bu oyundaki performansına hayran olmamak elde değil...
30 yıl öncesinin toplumsal sorunlarıyla günümüzünkiler nasıl da aynı: Bu yüzden oyun güncelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş... Sesli kahkahalarıma engel olamadan izlediğim bu oyun nasıl geçti anlamadım.
2 perde/ 2 saatten oluşan tiyatro oyununun ilk bölümünde toplumsal bir takım gerçekler maskelenmeden izleyiciye aktarılıyor. İlk perde biterken seyirciler arasına serpiştirilen bir oyuncu sesini yükselterek "ne biçim oyun bu kardeşim her karakter de sahtekar, olmaz olsun böyle oyun!" diyerek sözde bir tepki gösteriyor, bunun üzerine 2. perdede aynı olayların günlük yaşantımızda alıştığımız maskelenmiş kısmı sahneleniyor.


Kocaeli Şehir Tiyatroları ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Kaçırmayın derim...

Hiç yorum yok: