27 Aralık 2009 Pazar

ISLAMA KÖFTE

Haftasonu seminerlerim başladı, yolculuk halim cumartesi-pazar' a taştı. Yorgunum ama bazı zamanlarda insana yoğunluk iyi gelir, bilirsiniz size de olmuştur mutlaka, zamanın hızlı geçiyor olması sevindirir, takvime bir bakmışsınızdır, "bu tarihe ne zaman geldik yahu" diye ufak bir kafa karışıklığı bile yaşarsınız.


Kocaeli-Sakarya hattında yolculuk edecekseniz ve Sapanca Gölü kenarındaki tesislerde işiniz yoksa otobana girmenizi tavsiye etmem. Zira gölün diğer tarafında kalan yol çok daha sakin ve gölün daha yakınından geçtiği için güzel bir manzara eşliğinde yolculuk ediyorsunuz. Bu ayrıntıdan sonra gelelim asıl konuya.


Sakarya'da bir lezzet durağımız var şimdi.. Islama Köfteci Mustafa. Adapazarlılar bilir mutlaka, 1912'den beri sade, aydınlık tek katlı binasında hizmet veren bu köftecinin sahibi Yugoslav göçmeniymiş. Islama köftenin mucidi de oymuş! Yani orjinal ıslama köfte burada, diğerleri sahte oluyor efendim, benden söylemesi!


İşte bugün o köftecideydik. Adapazarlı olan annem Yenicami civarında olduğumu öğrenince ısrarla sormaya başlamıştı; "Köfteci Mustafa'ya gittiniz mi?", "şıra da iç mutlaka!", "hala gitmedin mi?" , "ne zaman gideceksin?"...


Yıllar önce henüz 7-8 yaşlarındayken gittiğim, köfte yemenin eziyet olduğu, köftelerin çiğnedikçe ağzımda büyüdüğü, şıranın bana acı geldiği yaşlar geride kaldı. 1 porsiyon kesinlikle az geldi :)

Köfteler çok hafif, ekmekler çok lezzetli, şıra çok ama çok tatlı!
Öğrendim ki lezzet avcısı Mehmet Yaşin' in de yolu düşmüş buraya.

Bu vesileyle süper bir internet sitesi de keşfettim. Yolüstü lezzet durakları' nda Türkiye haritası üzerinden seçim yaparak yolunuzun üstünde bulunan lezzet duraklarını keşfedebilirsiniz. Köfte fotoğrafı da bu siteden alındı.
Teşekkürler lezzet avcısı!

2 yorum:

Bellek Kutusu dedi ki...

Zeyneppp; ben senin blog'unu takip ederken nasıl zayıflayabilirim acaba, söyler misin lütfen?:))

Zeynep Aşkın dedi ki...

Ah bellek kutusu sorma, yarama basma, şu kış günlerinde ilkelinsanlara döndüm, kayda değer bişey yok ki sadece yemek :)))