18 Ocak 2010 Pazartesi

VAVİEN VE 2012


İki film yorumum var şimdi. Vavien' i sinemada, 2012' yi ise evde DVD' de izledim.

Avrupa Yakası' nı izlerken beni gülmekten koltuktan düşüren isimlerdi Engin Günaydın ve Binnur Kaya. Ee filmlerini izlemeden olmazdı elbette. Biraz gecikmeli olarak bu akşam izlemiş bulunuyorum. Gerçek hayattan acımasız bir kesitin alınıp lap diye önünüze konması sizi bir parça afallatıyor doğrusu. Hergün gazetelerde okuduğumuz karı-koca cinayetleri-cinnetleri-ezilen evkadını-ergen çocukların apayrı dünyası-İstanbul'un Anadolu yakası gişelerinden çıkar çıkmaz karşılaşabileceğiniz mahalle hayatı-haftasonu piknikleri hepsi bu filmde var. Sıkılmadan seyredilen, müzikleri bana Amelie filmini anımsatan, hikayesi yürek burkan ama öykünün tam tersine bir şekilde de içinizi ısıtan bir film. Hayatın çok içinden olmuş.


2012 ise klasik bir Amerikan filmi. California'yı, Beyaz Saray'ı bilmem kaçıncı kez seller alıp yutuyor. Hayatın sillesini yemiş bohem baba ise zamanında bir arada tutmayı beceremediği ailesinin hayatını kurtarıyor. Kötüler magmanın dibini boylarken, iyiler "yeni" dünyada "yeni" hayatlarını kurmak üzere engin okyanuslarda yol alıyorlar.


İşte böyle sinemaseverler. Bilmem izleyenler ne düşündüler ancak benim yorumlarım böyle...


2 yorum:

Ceylan dedi ki...

2012'ye bir umut gitmiştik sinemada,ama Bentley'i çalıştırma sahnesi dışında vasattı bencede...

Biz bu haftasonu George Clooney'in "Up in the air"ini ve Meryl Streep'in "Its complicated"ini izledik. İkisi de keyifliydi ama Meryl Streep'i tek geçerim. Yaşlandığımda onun gibi hoş kalabilmem mümkün mü acabaaaa??? :)

Zeynep Aşkın dedi ki...

Kalırsın kalırsııın, Uçaktaki Bentley' ler nasıldı? "Çalış!":))))

Akınlara gittiğimizde bir sürü film aldık, 2012 onların içindeydi, daha da bir sürü var belleğe atıyoruz şimdi...