5 Haziran 2010 Cumartesi

LİMONLU CHEESECAKE

Sevgili arkadaşım Pelin' in blogu Pelinin Pastanesi' ni bilmeyen kalmamıştır. Son bir yılımın çay davetleri-tatlı krizlerimin kurtarıcısı. Tariflerin yamuk çıkma olasılığı yok. Çünkü kendisi deniyor, fotoğraflıyor, yayınlıyor. Buradaki cheesecake tarifini uzun zamandır kesiyordum-gözüm yemiyordu-yapmaya tırsıyordum :)


Kahve Dünyası fanatiği olan ben, çilekli milkshake ve limonlu cheesecake' e bayılırım. Şimdi ikisi ne alaka diyebilirsiniz; tabii ki milkshake içerken yemem cheesecake' imi. Onu genelde kahveyle tercih ederim.Yaklaşık 1 ay kadar önce bir haftasonu misafir haberi alınca ne yapsam diye düşünürken aklıma geldi. Bir hışım migrosa koşup kutu kutu krema peyniri-labne satın aldım ve başladım tarifi adım adım uygulamaya. Tarifi buradan alabilirsiniz. Ancak ben yaptığım hataları söylemek istiyorum, siz de yapmayın.Orjinal tarifte 20 cm. lik kelepçeli kalıp kullanılmış. Benim kalıbım ise 28 cm. çıkınca tabanı için kullanmam gereken yulaflı bisküviyi 1 paket yerine 2 paket koydum, ona göre de tereyağı miktarını arttırdım. Kalıbım haddinden fazla geniş olunca cheesecake' im piştikten sonra çatladı. Halbuki çatlamaması için fırının içine bir tasta su koymuş, piştikten 2 saat sonrasına kadar da fırının içinde bekletmiştim. Gerçi kestikten sonra farkedilmedi ama moralimi bozan bir detay oldu. Ayrıca kalıbım geniş olduğundan peynir kısmı ekstra kabarık durmadı. Ancak lezzet konusunda fire vermemiştim. Hatta cheesecake sevmeyen ve övgü konusunda daima ölçülü olan Alper bile önce görüntüye vuruldu, sonra da tadına.
Yalnız yaptığınız chessecake' in tadı iki gün içinde oturacağı için bir de nefsinize hakim olup buzdolabında muhafaza etmeniz gerekiyor.
Ayrıca detaylı gibi dursa da bence kek yapmak kadar kolay bu tarif. İçinde yaklaşık yarım kilo peynir olduğundan aynı zamanda da kalsiyum deposu. Yapın yiyin...3 yorum:

a. gizem dedi ki...

eline sağlıkk bence de çok guzel gözüküyor :)
evlendikten sonra deneyeceğim :)

Zeynep Aşkın dedi ki...

evlenmeyi bekleme bir deneme yap bence, sonra da damat adayına yedir:)

Zeugma dedi ki...

Hiç denemediğim bir tarif..
Çok özendim..
En kısa zamanda yapmalıyım..
Teşekkürler Zeynep...