29 Temmuz 2010 Perşembe

BİRKAÇ KİTAP

Şimdi birkaç kitap önerisi var.


İlki taze annelere ya da anne adaylarına. Derdini anlatmasının tek yolunun ağlamak olduğu bir küçük insanla nasıl başa çıkacağınız konusunda soru işaretleriniz mi var? Eli kalem-kağıt tutan çoğu kişi gibi siz de kitaplara davranıyorsunuz. İnternet bir dipsiz kuyu. Hatta üzülerek söylemeliyim ki piyasada satılan bir çok anne-bebek-çocuk dergisinde bile birbiriyle çelişen fikirler-önerilere rastlamanız mümkün. Bununla beraber yabancı bir yazara güvenmek de zor. Zaten ABD ve Avrupa' daki bebek besleme yolları bile farklılık gösteriyor. Bizdeki kadar taze meyve-sebzeleri olmadığından mamalar ağırlıkta.


İşte bu bilgi kirliliği arasından ayrılan bir kitap "Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı"


Yazarı Prof. Dr. Gülbin Gökçay. İstanbul Tıp fakültesi bünyesindeki Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı' nda öğretim üyesi olan bu kıymetli insanımız, aslında anneanne yöntemlerinin ne kadar da sağlıklı olduğunu bir kez daha gösteriyor bize. "Doğru bir beşik şiltesi nasıl olmalıdır'"dan gereksiz temizlik gereçlerine; (şampuan-temizlik sütü-pudra bunlara dahilmiş!) hastalıklar ve sosyal gelişime kadar her tür pratik bilgi ve sağlıklı mama tarifleri bile var bu kitabın içinde.


Kitabı toptan bir kez okudum. Ama ihtiyaç duydukça başvurulacak bir ansiklopedi niteliği taşıdığı için başucu kitabı oldu bile.


2. kitabımız Yazgülü Aldoğan' ın "Kiralık Adam"ı. Türk tipi bir aşk hikayesi. Kumsalda güneşlenirken, uykuya dalmak için, otobüste vs. rahatlıkla dikkatiniz dağılmadan okuyabileceğiniz bir roman bu. Hafif, hüzünlü, akıcı bir kitap. Sıkmıyor, bezdirmiyor bir bakmışsınız sonu gelmiş.
Sonuyla beraber de bir damla yaş!

3. kitabımız ise hastası olduğum Paulo Coelho'nun son kitabı "Brida"


Daha bitmedi ama altını çizmek isteyeceğiniz replikler mevcut. Bir "ruh eşi" muhabbetidir sürüp gider hani. Nasıl da güzel açıklamış yazarımız.


"...Herşeyden çok da, her dünyaya gelişimizde en azından bir kez karşımıza çıkacak Ruh-eşiyle yeniden buluşmayı gerçekleştirmek zorundayız. Bu buluşma birkaç saniye de sürse, bunu gerçekleştirmekten sorumluyuz; çünkü o saniyeler beraberinde, ömrümüzün geri kalanına yetecek yoğunlukta bir aşk'ı getirirler."

ya da şu;

"...Şoför, "isterseniz bekleyebilirim" dedi. "Buralarda başka araba bulmanız zor olur. Kuş uçmaz kervan geçmez bir yer burası." Wicca'nın "Merak etmeyin." demesi Brida' nın içini rahatlattı. "Biz istediğimiz herşeyi her zaman buluruz." (okur okumaz "tam da ben!" dedim içimden:))

Çok sevdim çok!
Okuyun Türk milleti!

Hiç yorum yok: