7 Haziran 2011 Salı

BADEMLER KÖYÜ

Evvveet gezi yazıları başlıyooor! İzmir tutkunları buraya!
İlk yazı Bademler Köyü' nden.Bademler köyü, Urla' ya 9 km. uzaklıkta bulunan yaklaşık 1000 nüfusluk bir Alevi köyü. Yaşlı insanların, kireç badanalı tahta oymalı evlerin, düzenli sokakların olduğu, görebileceğiniz en güzel köylerden biri. Burayı özel yapan 74 yıldır köye ait bir tiyatronun bulunması ve dünyaca ünlü piyanistlerin köy meydanında verdikleri konserler. Necati Cumalı' nın eserinden uyarlanan Susuz Yaz filmi de bu köyde çekilmiş.


Pazar günü gittiğimiz Bademler' de pazarın kurulmuş olduğunu görünce çok sevindim. Zaten köylülerin kendi mahsullerini almak için İzmir çevresinden bu pazar için gelen bir çok kişi varmış, tesadüfen pazar günü kurulan bu küçük köy pazarını da gezindik. Ayrıca pazar yerinin üzerinde bir evin avlusunda yaşlı teyzenin yaptığı otlu gözlemeler de dillere destan. Yemeden dönülmez.


Yakın plajların bol olduğu bu yörede haftasonu yüzmeye giderken gözlemelerinizi sardırın, öyle yola çıkın. Şahsen ben Çeşmealtı civarında otursam hemen her pazar bu köye uğrardım.


Halkbilimci Sabiha Tansuğ'un köyle ilgili yaptığı araştırma sonucu edindiği izlenimle bu dosyayı kapatıyorum:


"Bademler Ege uygarlıklarının izini süren köylerimizden biridir. Kadın erkek eşitliği, doğruluk, çalışkanlık, temizlik örnekleri görmek isterseniz bu köye uğrayın."


Hiç yorum yok: