24 Şubat 2011 Perşembe

NAZAR!

Gözünüz kaldı galiba bir önceki post'umda...
Mudo 'dan sipariş verdiğim ne süzgeç ne de sürahim yar olmadı bana!
Önce Mudo genel müdürlükten aradılar, süzgeçin kırık çıkmış, ellerinde de başka yokmuş, sürahiyi gönderdiler. Sürahim ise tam bi tasarım harikası(!) çıktı!!!

Hayatımda böyle bir sürahi görmedim. Su sürahinin ağzından değil, altından akıyor. Böyle bir şekil için çok uğraşmış olmalılar, onu da ben geri gönderdim.

Nazar diyorum,

Yine de internet alışverişinden vazgeçmiyorum!

16 Şubat 2011 Çarşamba

TCHİBO VE MUDO

Alışveriş canavarlığımı şu sıralar internet üzerinden tatmin ettiğimi söylemiştim. Şimdi benden size 2 müjde;


Tchibo 20 şubata kadar internet üzerinden alışverişlerinize kargo ücreti almıyor. Mudo ise 22 şubata kadar yine net üzerinden siparişlerinize 1 lira gibi sembolik bir kargo payı kesiyor. Şahsen ben Mudo'dan şu süzgeci; vee şu sürahiyi sipariş verdim bile! Kaçırmayın derim...


KAPUSKA-FARKLI BİR LAHANA PİŞİRME TEKNİĞİ

Durun durun "kapuska"yı duyup hemen kaçmayın:))

Şu dünyada herşey aklıma gelirdi de bir gün kapuskayı ağzım sulanarak tarif edeceğim aklıma gelmezdi...

Hamarat kayınvalidem bizdeyken her gelişinde yaptığı ve parmaklarımızı da beraberinde yediğimiz kat kat el açması böreğin yanında canım bir de lahana sarması çekti. O da yaptı sağolsun. Benim kayınpeder herşeyi yemez; biraz seçicidir. Lahana dolmalarını da fırınlandıktan sonra yiyeceğini duyunca önce garibime gitti. Piştikten sonra 2. gün fırınlanan lahana dolmaları ise mucizevi bir şekilde çok daha lezzetli olmuşlardı.

Son zamanlarda lahananın faydaları kulağıma çalınıyor. Bizim ailede ise genetik bağırsak problemleri olduğundan bu potansiyel bağırsak dostu lahanayı bir şekilde tüketmem gerektiğine karar verdim.

7/24 diyette olan kocama da bir sürpriz yapayım dedim. Sarma yapmakla uğraşamazdım. Ben de "fırında lahana" adını verdiğim bu yemeği keşfettim! "Keşfettim" diyorum çünkü başka bir yerde ne gördüm ne duydum ne de yedim. Şimdi fırında kızarmakta olan lahana yemeğim nefis oldu. -Tattım tabii ki oradan biliyorum-

Şöyle tarif edeyim,

Bir lahana, 1 avuç kıyma, 1 baş soğan, 2-3 damla limon-lahana katiyen kokmuyor limon damlatınca!-, 1 kaşık salça, tuz, pulbiber, zeytinyağı. Gerekli malzemelerimiz bunlar.

Önce 1 lahananın yarısını ayıklayıp yıkadım ve kaynayan suda yaklaşık 3 dk. haşladım, süzgece alıp soğumalarını beklerken yemeklik doğradığım soğanı zeytinyağında sarartıp salçayla kıymayı ekleyip hepsini beraber öldürdüm. Sonra ince doğradığım lahanalarımı da tencereye alıp biraz daha kavurdum. Yaklaşık 5 dk. bu arada salacağı suyu belli eden lahanalarıma 1 çay bardağı kadar sıcak su, pulbiber ve tuz ekledim, kapağını kapatıp pişmeye bıraktım.

35 dk. kadar kısık ateşte pişen lahanalarım suyunu çekince fırın kabıma alarak yemeğimi fırına attım. Hala fırında...Ulaşmayı hedeflediğimiz nokta lahanaların kuruması. Lezzet orada saklı.

Dediğim gibi limon suyu damlatınca kokmuyor da. Ben hem haşlama suyuna hem de lahanaları tencereye attığımda 2-3 damla sıktım. Fotoyu da ekleyip kaçıyorum.

Bence deneyin.

15 Şubat 2011 Salı

BİZE DE BİR DOKTOR HOUSE LAZIM!


Tam bir haftadır kafam çok meşgul. Babamın teşhis konulamayan sağlıK sorunu yüzünden elimiz kolumuz bağlı, neşemiz yok, zihnim bulanık, hiçbir şeye tam konsantre olamıyorum. En fazla internet başından son çıkan tahlil sonuçlarını inceleyip anlamlandırmaya çalışıyorum. Mikrobik birşey olabilir kaygısıyla yanına da gidemiyorum.


Bugün taburcu oldu hastaneden ama beni tatmin eden bir cevap bulamadık ağrılarına. Asıl inceleme araştırma süreci bundan sonra başlayacak sanırım.


Böbrek taşı, mide kanaması, bağırsak iltahabı, dizanteri... Doktorların olası teşhisleri bunlar ancak kesin budur diyemiyorlar.


Doktor House bi el atsan bu tarafa?

EVDE LEVREK


Bizim köyde bir balıkçımız var. Hamsi tava, turna mezgit, istavrit, somon, balık çorbası. Ne istediğini söylemiyorsun, bugün bana ne vereceksin diyorsun, hangisi en tazeyse o seçiyor, pişiriyor, önüne koyuyor. Bu seneye kadar, açsak, yemek yoksa hadi balıkçıya gidelim diyorduk. Evi kokutmaya değmezdi, minik balıkçımız bizi doyururdu nasılsa.


Ancak bu sene evden öyle hoop diye çıkamıyoruz. Genelde aynaya bakamadan çıktığımdan ya abuk bir kıyafet ya dağınık bir saç görüyorum en fazla camdaki yansımamdan.


Balıksız olmaz elbet. 2 haftadır 2 karış büyüklüğünde koskocaman ayıklanmış levrekler getiriyor Alper eve, sadece yıkayıp yağlıyor, üzerine soğan dilimleri kesip alimünyum folyoya sarıp fırına atıyorum. 30 dk. da pişiyor.


Bu arada bol galiba. Ne pişirsem diyenlere duyurulur!

10 Şubat 2011 Perşembe

BİRKAÇ ÖNERİ


Kurufasülye, mercimek gibi kuru bakliyatları 8-18 saat önceden ıslatıp, bu suyunu döküp pişirdiğinizde gaz yapmayacağını,

Kimyon' un hazmı kolaylaştıran bir baharat olduğunu ve kurufasülye ve mercimeğe güvenle katabileceğinizi,

Portakal gibi posalı meyveleri katı meyve sıkacağında sıkarsanız, posa kaybı yaşamayacağınızı

biliyor muydunuz?

2 Şubat 2011 Çarşamba

ISPANAK - LÖSEV ÜRÜNLERİ

İnternetten alışveriş yapmayanınız var mı? Hayııır dediğinizi duyar gibi oldum. Hele de ben!!! Evden çıkmak gelmiyor içimden. Neredeyse tüm ihtiyaçlarımı bilgisayar başından gideriyorum -şu sıralar bu böyle yoksa bir sosyopat sanmayın bendenizi, çocuk bakıyorum sadece, hava da soğuk; bilgisayar salonun oratasında sıcacııık oooh bir tık tık kapımda herşey-


İnternet alışverişine uzak değilseniz mutlaka ISPANAK' a bir göz atın. Lösev' in olan bu siteden yapacağınız alışveriş gelirleri çocukların ücretsiz tedavisine aktarılan gelirlerin bir kaynağı oluyor.

Şimdi, hemen, alınacak bir şey mutlaka vardır!

1 Şubat 2011 Salı

ALL DECOR

Ev dekorasyon dergileri oldum olası ilgimi çekmiştir. Şu sıralar da uzuun uzuuun vakitlerimi evde geçirdiğim için ufak tefek değişiklikler yapmak var kafamda.

Bunun için Alper' e bir kaç dergi siparişi vermiştim. All Decor' la bu sayede tanıştım, çok da memnun kaldım. Tasarım, yaşam, alışveriş her telden düzeyli bir şekilde çalmışlar, okunası ilginç röportajlar, evde uygulanabilecek tasarım fikirleri.

Uyumadan önce sayfalarını karıştırmanın zevkini vermese de All Decor internet üzerinden de okunabilen bir dergi. Bilgisayar başında kitap-dergi karıştırma özürlüsü olsam da birilerinin ilgisini çeker diye düşündüm.
İyi okumalar!