24 Mayıs 2012 Perşembe

TEK BAŞINA ATEŞ

Aşıya bağlı ateş tecrübem vardı. Ama gecenin bir yarısı ağlayarak uyanan ve  minicik vücudu ateşli bir bebek varsa ortada, o ortamda panik de oluyor ister istemez. Aklımı gezdirdim. Hmm en son ne yedi, kaçta dışarı çıktı ve üzerinde neler vardı, banyo ne zaman yaptı vs.. faili meçhul bir ateş. Kurtarıcı bir fitil operasyonu, kalıcı bir çözüm için doktor trafiği, uykusuz bir kaç gece daha.-Ama gerçekten uykusuz-

Bir tuhaf boğaz enfeksiyonuna sahibiz. Peki ateşli bir bebekle hayatınızı kurtaracak materyallar neler? İşte naçizane tespitlerim:

Öncelikle bir ateşölçere ihtiyacınız var. 1 yaşına kadar kulaktan ölçme sağlıklı sonuç vermiyormuş. O yüzden dijital bir ateşölçerle popodan bakmak en sağlıklısı demişti bize Ece' nin doktoru. Tabii ki bu zahmetli bir yöntem. Gece çocuk uyurken bezini aç, poposuna yerleştir, bekle... 1 yaşından sonra yanda görülen Braun kulaktan ateşölçer' i satın aldık. Ancak bizim Ece huylu, rahat dursa 2 saniye sürecek işlemi işkence haline getiriyor. Şimdiki aklım olsa kesinlikle alından ateş alan termal bir alet edinirdim. Hani şu değdirmeden tespit edenlerden. Biraz tuzlular ama kesinlikle değer bence.

Ateşi ölçtünüz. Yüksek. Peki kaç derecede harekete geçmeli? Doktorumuz bize 38.5 a kadar ateşin normal olduğunu ve çocuğun immün sisteminin gelişmesi için bu ateşi tolore edebilmesi gerektiğini söylemişti. Hala yükselmeye devam ediyorsa ateş düşürücü bir fitil size zaman kazandıracaktır. Tabii ki doktora görünene kadar.

Stop Fever ateş düşürücü bantlardan da vardı evde ama kullanmadım henüz. Yapışkanlı olduklarından gece kullanımı için ideal görünmüşlerdi gözüme. Bu bantları 1 yaşından büyük çocuklar için kullanabiliyorsunuz.

Ece' nin ateşi düştü. İlaçlara devam. Huyu da değişti. Yemek yemiyor mesela:) Biliyorum geçici durumlar bunlar ama bazen insanın sabır sınırları da zorlanıyor. Çocuklar hasta olmasa keşke...

Hiç yorum yok: